چند نکتۀ مهم برای نویسنده شدن 

چرا دفترچه یادداشت مهم است؟

همه ی ایده های خوب برای نوشتن یا در حال کتاب خواندن به ذهنم می رسند یاحین پیاده روی و یا شب هنگام خوابیدن!
درست وقتی که پلکهایم سنگین می شوند در لحظاتی که دارم گیج می شوم یک «آن» ایده ای بکر می آید ومی نشیند وسط خوابیدنم و چُرتم را پاره میکند .بلند شوم و می نویسم. دفتر یادداشتی که کنارم هست را باز می کنم  و چند جمله ای می نویسم تا فراموشش نکنم .ذوق مرگ می شوم که برای فردا سوژه ای برای نوشتن دارم.
اگر یک روز سوژه ای برای نوشتن پیدا نکنم درباره ی آدمهای اطرافم و رویدادهای معمولی می نویسم . گاهی یک متن هزار کلمه ای در باره ی میز صبحانه می نویسم ،آنقدر می نویسم تا بالاخره آن وسط یک کلمه یا یک جمله ی به درد بخور پیدا کنم تا بتوانم راجع به آن مطلبی بنویسم و منتشر کنم.

وقتی به پیاده روی می روم یک دفترچه یادداشت کوچک همراهم هست برای نوشتن و نکته برداری ؛شاید فکر کنید چرا از گوشی همراهم برای یادداشت برداشتن استفاده نمی کنم؟!
برای یک نویسنده و کسی که از نوشتن لذت می برد هیچ چیز جالب تر و شگفت انگیزتر از این نیست که  راه و بیراه ایده های جالب به ذهنش برسند ، و هیچ چیز ملال آور تر از این نیست که این ایده ها از سرش بپرند .

پیش تر که از اهمیت دفترچه ی یادداشت غافل بودم سوژه ها را در گوشی همراهم یادداشت میکردم ،اما چیزی که اتفاق می افتاد این بود : وقتی گوشی را باز میکردم تا چیزی یادداشت کنم معمولا با دیدن یک پیام یا یک تماس ذهنم به سمت پاسخ دادن می رفت . ایده ها اگر زود و سریع یادداشت نشوند در کمتر از شاید یک دقیقه از سر می پرند ،گاهی یک یا چند ایده همزمان به ذهن می رسند و اگر زود یادداشت نشوند به سطل زباله ی ذهن روانه می شوند. 

                      من به گوشی همراهم دزد ایده ها می گویم.

گذاشتن دفتر یادداشت در کشوی میز اتاق خواب، در لابه لای کتاب های کتابخانه تان، در آشپزخانه و در گوشه و کنار خانه باعث می شود کمتر دچار از دست دادن ایده ها شوید.
اگر هر چیزی را که به ذهن تان می رسد یادداشت کنید ،تقریبا هر روز سوژه ای برای نوشتن پیدا می کنید. یادداشت های شما را قرار نیست کسی بخواند. این یادداشت ها کاملا شخصی هستند. و این شما هستید که تصمیم می گیرید مطالب دفترچه را منتشر کنید یا نکنید.

چند نکته برای اینکه بهتر بنویسیم.

۱٫یادداشت های دفترچه تان می تواند درباره ی یک خاطره ی کوتاه از دیدار با دوست تان باشد .همانجا که هستید نکات اصلی و کلیدی را یادداشت کنید تا موقع برگشتن به خانه مفصل راجع به دیدارتان بنویسید.همه ی جزییات دیدار با دوستتان در پارک ، کافی شاپ یا در خانه را بنویسید.فضای اطراف را جزء به جزء توصیف کنید. گفت و گوها ، درد دل ها و مزه پرانی ها را بنویسید.فقط بنویسید ، زمان نوشتن به  ویرایش و تصحیح کلمات فکر نکنید.

۲٫می توانید درباره ی یک روز بارانی بنویسید ، پشت پنجره بنشینید و هر چه می بینید و هر چه را می شنوید بنویسید. گوش دادن به صدای قطرات باران و نوشتن درباره ی آن لذت بخش است. لازم نیست جمله ها از نظر نگارشی درست باشند.شما در مرحله ی تمرین هستید . اشکالات نگارشی را نادیده بگیرید و فقط بنویسید.

 

۳٫می توانید نظر و دیدگاه تان را درباره ی کتابی که خوانده اید بنویسید. اگر جای شخصیت اصلی داستان بودید چه کار می کردید؟ چه چیزی دراین داستان شما را به وجد می آورد ؟ کدام قسمت داستان تاثیر بیشتری بر شما گذاشته است ؟حتی می توانید پارا فراتر بگذارید و داستانی را که خوانده اید به سلیقه ی خودتان ادامه دهید . نترسید قرار نیست این داستان را منتشر کنید فقط بنویسید و به خلاقیت تان پر و بال دهید .

 

۴٫خلاقیت آرام آرام و روز به روز ، هفته به هفته ، ماه به ماه و سال به سال با نوشتن زیاد شکل می گیرد و بهتر می شود . صبور باشید و فقط به نوشتن فکر کنید . 

۵٫ در زمان نوشتن گوشی همراهتان را خاموش کنید یا روی سکوت قرار دهید. گوشی را در اتاق دیگری بگذارید که چشمتان به آن نیفتد. وسوسه ی چک کردن گوشی شما را از نوشتن متنی جذاب دور می کند.

۶٫ اگر یک روز هیچ ایده ای برای نوشتن نیافتید و نمی دانستید چه بنویسید ،قلم را دردست بگیرید و درباره ی لیوان چای مقابل تان بنویسید. درباره ی رنگ لباستان،غذای مورد علاقه تان ،شوخی های بی مزه ی برادرتان ،احساس بی حوصلگی یا حماقت تان ،صدای بلند تلویزیون همسایه ی بی ملاحظه تان بنویسید …   

مطالب بیشتر:

نکات مهم نویسندگی 

استفاده ازحواس پنجگانه در نوشتن