همه‌ی ما به ارزش‌هایی پایبندیم ؛ ارزش‌هایی که در راس زندگی‌مان قراردارند ،ارزش‌هایی که مارا برای رسیدن به خواسته‌ها یاری می‌دهند .

ارزش‌هایی چون:امنیت،خانواده،آزادی،عشق،آرامش،مهربانی،کار،سلامتی،تعادل،امید،دوستی،لذت،ایمان،غرور،

خیرخواهی،استقلال،پیشرفت،شجاعت و…

این لیست می تواند طولانی‌تر شود وادامه یابد .ارزش ‌های هر فردبا دیگری متفاوت است.

اینکه ما چه کارهایی را براساس ارزش‌های خود انجام می دهیم و کدام ارزش بیشتر اولویت دارد و مهم است و کدام یک در درجه‌ی پایینتری قرار میگیرد ،همگی اینها نشان از ارزش گذاشتن بر “خودمان”دارد.

ما انسانها نیاز به احساس ارزشمندی داریم. نیاز داریم به ما احترام بگذارند و حس کنیم ارزشمند هستیم. موفقیت در این مسیر بستگی به خودمان دارد.

پایبندی به ارزش‌های خود

مثلا :اگر معتقدیم درشرایط سخت باید امید خود را از دست ندهیم و استوار و محکم باشیم ،نمی توانیم جا خالی کنیم و در شرایط سخت خود را ببازیم وحالمان خراب شود. دیگران بادیدن این وضعیت حرفهای ما در ذهنشان تداعی می شود:”آنهمه از امید حرف زدی پس چه شد؟”

اگر من سلامتی را یک ارزش بدانم و برای دیگران از مزایای ورزش و خوردن غذاهای سالم بگویم اما خودم انواع قند وچربی را مصرف کنم دیگران به من اعتماد نخواهند کرد و در سایر موارد نیز برای حرف من پشیزی ارزش قائل نخواهند شد.

وقتی از ارزش‌ها حرف می زنیم یعنی به آنها پایبندیم، یعنی رفتارهای من ،عادت‌های من و سبک زندگی من در جهت برقراری ارزش‌ها در زندگی‌ام است.

وقتی ما تصمیم گیرنده باشیم و در زندگی حدو مرزی برای یک سری رفتارها و روابط و حرف‌ها قائل شویم ،دیگران نیز بر اساس قوانین و ارزش‌های ما،با ما رفتار می‌کنند.

وقتی رَد رفتارها و حرف‌هایی که باعث رنجش‌ام شده‌اند،می‌گیرم؛به خودم می‌رسم. متوجه شده‌ام در تمام روابط و مناسبت‌هایی که رنجشی حاصل شده،یک بی‌نظمی وجود دارد. چیزهایی بوده که برای من مهم تلقی می شدند،برای من ارزش بودند، درذهنم به آنها پایبند بودم اما در روابطم آن ارزشها را نادیده گرفتم، من با اهمال‌کاری خودم و ارزش‌هایم را نادیده گرفتم و در نهایت چیزی جز رنجش به دست نیاوردم.(وقتی خودم در ظاهربه ارزشهایم پایبند نباشم دیگران نیز اهمیتی به ارزشهای من نمی‌دهند.)

من آدم خوشبینی هستم و به آینده‌ امیدوارم. حالا لیستی از ارز‌شهایم نوشته‌ام و حواسم هست یک وقت از مسیر پایبندی به ارزش‌ها منحرف نشوم.

لیست ارزش‌های من:

رشد،خانواده،عشق،سلامتی،خلاقیت،تعادل،امنیت،کار،مهربانی،آرامش،

دوستی،مثبت‌اندیشی،تاثیرگذاری ،موفقیت و…

 

مطالب بیشتر:

یادداشت‌های پراکنده|ویژگی‌ آدمهای سرسخت 

رشد،کلمه‌ی سال من