از کتابخوان‌ها چه انتظاری دارید؟

فکر می‌کنید باید همیشه و در هر شرایطی رفتاری منطقی، صبور و با درایت داشته باشند؟

باید بگویم تا همین چند وقت پیش من هم چنین نظری داشتم. خب انتظار می‌رود کتابخوان‌ها در تعاملات و روابط‌شان رفتارهایی بی‌نقص و کاملن منطقی داشته باشند؛ اما همیشه اینطور نیست‌.

اگر بخواهم از تجربه‌ی شخصی‌ام درباره‌ی تاثیر کتاب خواندن بر روحیات و روابطم بنویسم، باید بگویم که :

_اگر می‌خواهید به واسطه‌ی کتاب خواندن تغییرات قابل توجهی داشته باشید، باید کتاب‌ها را عمیق بخوانید. هر کتابی ارزش خواندن ندارد، بنابراین بهتر است قبل از انتخاب کتاب نظر حداقل سه_چهار نفر را درباره‌ی کتاب مورد نظر بدانید.

_ از خواندن کتاب‌های سخت و سنگین طفره نروید. اگر بتوانید روزانه حتا یک صفحه از کتابی سخت را بخوانید بعد از مدتی به تاثیر شگرف آن بر افکار خود پی می‌برید.

_ بهترین دوستان من افراد کتابخوان هستند.‌ آنها با رفتارشان و محبت‌شان به من درس‌ زندگی می‌آموزند.

_ کتابخوان که می‌شوی، برای وقتت ارزش قائلی. دوست نداری با هر کسی وارد گفتگو شوی.

_ باید متنوع بخوانی. من وقتی که از کتابهای توسعه‌فردی خسته می‌شوم، به رمان پناه می‌برم. وقتی نیاز به آرامش دارم شعر گزینه‌ی مناسبی است.‌ گاهی بدجور هوس می‌کنم یک زندگی‌نامه بخوانم.‌

_ به طرز شگفت‌آوری کتاب‌خواندن صبوری را در من افزایش داده است. ظرفیت پذیرش مرا در برابر نظرات مخالف بالا برده است‌.تلاش افرادی که با کلام تحقیرآمیز نظرشان را تحمیل می‌کنند، تاثیری در روحیاتم ندارد. معتقدم فرد هر قدر غنی‌تر و پخته‌تر باشد از آرامش بیشتری برخوردار است. و برای حرفهایی که از اساس پوچ هستند، وقتش را هدر نمی‌دهد.

_این روزها تمرکز کمتری برای خواندن دارم. کتابهایی که دقت و تمرکز بیشتری می‌طلبند، این روزها خواندن‌شان برایم دشوار شده است. روزهایی پُر چالش پُر خبر. ما یک گذار را تجربه می‌کنیم.‌

_ به نظر می‌رسد کتاب‌خواندن انتظاراتم را از خودم بیشتر کرده! گاهی به خودم نهیب می‌زنم و انتظار دارم شهامت بیشتری در زندگی داشته باشم.

_ امروز دوستی گفت: می‌خواهم تغییراتی در روابطم ایجاد کنم. از کجا شروع کنم؟ پاسخ دادم: از خودت!  وقتی شکوه می‌کنیم که اطرافیان ما چنین و چنان هستند و دیگران را به انواع و اقسام کاستی‌ها متهم می‌کنیم، یعنی راحت‌ترین راه را انتخاب کرده‌ایم، غُر زدن. یک‌نگاه به خودت بی‌انداز! اغلب، دشوارترین راه است که سازندگی به همراه دارد. از خودت شروع کن. ساختن خویش دشوارترین راه است. آماده‌ای ؟!