فکر می‌کنم این سخن از گوته است. (خلاصه می‌نویسم)

اگرثروتمند نیستی مهم نیست، بسیاری از مردم ثروتمند نیستند.

اگر سالم نیستی، مهم نیست بعضی افراد با معلولیت و بیماری زندگی می کنند.

اگر تحصیلات عالی نداری مهم نیست با کمی سواد هم می توان زندگی کرد.

اما اگر عزت نفس نداری متاسف  باش چون هیچ نداری.

اگر وبسایت را کمی بالا‌ پایین کنید، متوجه می‌شوید که طی سالها مطالب زیادی در باب عزت‌نفس نوشته‌ام.

چیزی که باعث شد به موضوع عزت‌نفس بپردازم به دلیل گفتگویی بود که امروز در خیابان با خانمی داشتم.

امروز متوجه شدم نوشتن زیاد و مداوم درباره‌ی یک موضوع خاص(عزت‌نفس) چقدر به تغییر روحیه و عملکرد من در زندگی و تعامل با افراد جامعه کمک کرده است.

امروز دریافتم ما زنان همان‌قدر که به ظاهر و سلامتی خود و خانواده‌مان اهمیت می‌دهیم و برای آن هزینه می‌کنیم به همان اندازه و گاهی بیشتر به کار بر روی عزت‌نفس‌مان و بهبود آن نیازمندیم.‌

چرا به رشد عزت‌نفس زنان تاکید دارم؟

زیرا از تغییر مثبت و درخشانی که با کار برروی عزت‌نفس خود تجربه کرده‌ام، بسیار راضی‌ام. علاوه بر آن رفتار و روحیات ما تاثیر به سزایی بر فرزندان‌مان دارد. فرزندان ما خواسته یا ناخواسته از ما الگو می‌گیرند. سپس در تعاملات اجتماعی، کسب و کار و روابط عاطفی این عزت‌نفس بالای آنهاست که به رشد جایگاه اجتماعی‌شان کمک می‌کند.

 _زنی که عزت‌نفس دارد، به راحتی 《نه》 می‌گوید. هر حرفی را سریع نمی‌پذیرد. فکر می‌کند، تحلیل می‌کند، درگیر احساسات آنی نمی‌شود و همه‌ی اینها را به فرزندانش یاد می‌دهد‌.

 

_زنی که عزت‌نفس دارد، عقاید و تفکرات خود را به فرزندانش تحمیل نمی‌کند. اجازه می‌دهد آنها با توجه به زمانه‌ی خود و روحیات خود دست به انتخاب بزنند، اما اعلام می‌کند هر زمان آماده‌ی گفتگو و مشورت دادن است. او برای فرزندانش محیطی امن می‌سازد.

 

_ مدرک دانشگاهی با باسوادبودن متفاوت است. زنی که عزت‌نفس دارد اهل مطالعه و یادگیری‌ست. او اطلاعات و تفکرش را به‌روز می‌کند. این قدرت را دارد که عقاید قدیمی را که اشتباه بوده بپذیرد و از نو بیاموزد. 

 

_زنی که عزت‌نفس دارد می‌داند که 《خویش》 از همه چیز باارزش‌تر است. کسی که برای خود ارزش قائل باشد برای انسانهای دیگر نیز ارزش قائل است. او به دیگران احترام می‌گذارد زیرا نمی‌خواهد بی‌احترامی ببیند. به هیچ قیمتی(!) حاضر نمی‌شود اصول و ارزشهای انسانی خود را زیر پا بگذارد و فرزندانش از او یاد می‌گیرند.

 

جامعه‌ای که چنین زنانی داشته باشد رو به رشد خواهد بود. زنان جامعه نقش پُررنگی در نوآوری، پیشرفت و خلاقیت کشور دارند. 

امروز بیش‌تر از قبل در به ثمر رساندن رسالتم مصمم هستم.‌رسالت من کمک به زنان کشورم در شناخت خود و رشد و گسترش عزت‌نفس‌شان خواهد بود. 

 

مطالب مرتبط:

چگونه درچشم همه عزیز شویم؟!( تقدیم به زنان سرزمینم)