چارلز داروین میگوید: «همۀ گونه‌های موجودات زنده با گونه‌های مشابه خود رقابت میکنند. رقابت یک نقاش با یک کوهنورد چندان معنا دار به نظر نمیرسد،بلکه یک کوهنورد با با کوهنوردی دیگر،معمولا در همان سطح خودش، رقابت میکند.»

رقابت با افرادی در سطح خودتان، فرایند پیشرفت را اندک و کُند میکند.بهتر است با افرادی بسیار بالاتر از سطح مهارت خودتان به رقابت بپردازید. در اینصورت خیلی سریع یاد میگیرید که مطابق قوانین پیشرفته زندگی کنید.

به جای رقابت با کسانی که در سطح مهارت شما هستند، با کسانی رقابت کنید که در سطحی هستند که میخواهید باشید. به عبارت دیگر همیشه فراتر از وزن خود ضربه بزنید. تفاوت اساسی میان افرادی که پیروز میشوند و آنها که به پیروزی نائل نمیشوند، همین است. افراد ناموفق بر اساس شرایط فعلی خود تصمیم میگیرند، در حالیکه افراد موفق برمبنای چیزی که خواهان آن هستند تصمیمات خود را اتخاذ میکنند.

رقابت در واقع شکل مقتدرانه‌ای از همکاری است. وقتی رقیبان شما در بهترین حالت خود عمل میکنند شما هم باید بهترین عملکرد خود را ارائه داده و خود را تا معیارهای بالاتر ارتقا دهید. شما به واسطۀ خلاقیت و نبوغ آنها پیش میروید. رقابت با افرادی ماهرتر از خود تجربه‌ای نشاط بخش است.چرا که شما در خود مهارت‌های را کشف میکنید که قبلا نمود نداشته است.

مثلا در بازی تنیس وقتی یک بازیکن برآشفته میشود و توپ را به سمت تور پرتاب میکند، بازیکن مقابل مجبور میشود، پاسخ دهد؛ بنابراین وقتی رقیب شما دیوانه‌وار بازی میکند، نیرویی بهتر وتازه از درون شما سربر می‌آورد.

رقابت کردن با تعداد زیادی رقیب در سطح متوسط انرژی زیادی از شما میگیرد، اما صرف انرژی و عمل در بلاترین سطح ممکن چیز دیگری است. در واقع این دو همیشه در تضاد هستند. در حالیکه اکثر افراد ترجیح میدهند با آماتورها رقابت کنند، شما تصمیم میگیرید با بهترین‌ها در سطح جهان به رقابت برخیزید. مهم نیست در چه رشته‌ای شرکت میکنید، تصور کنید میخواهید تنیس بازی کنید.آن طرف تور بازیکنی با بالاترین سطح مهارت ایستاده و توپ را با تمام قدرت به سمت شما پرتاب میکند. چه واکنشی نشان میدهید؟

اگر بتوانید از پس آن مسابقه برآیید و در واقعیت باور کنید که میتوانید در چنین سطحی رقابت کنید، عملکرد متخصصان را از زاویۀ دیگری خواهید دید. به راستی قهرمان‌ها چه کارهای متفاوتی را انجام میدهند؟ عملکرد آنها چطور ساخته و پرداخته میشود؟ چه نقاط ضعفی در شما وجود دارند که بخواهید آنها را ارتقا دهید؟ چه کارهایی را انجام نمی‌دهند و چرا؟

به جای اینکه مثل یک تماشاچی عملکرد قهرمان خود را نگاه کنید، باید تصور کنید یک توپ تنیس با تمام قدرت به سمت شما پرتاب شده است.حالا وظیفۀ شما این است که با ضربه‌ای حتی به مراتب قوی‌تر، به آن پاسخ دهید.

 

منبع: کتاب خواستن توانستن نیست.

اثر: بنجامین هاردی