این روزها احساس میکنم تمرکزم کمتر شده است. تا چند وقت پیش زمان مطالعه‌ام به نیم‌ساعت یا برخی کتابها به یک‌ساعت مداوم خواندن هم می‌رسید. اما مدتی‌ست تمرکزم کمتر شده است. زمان مطالعه به یک ربع نرسیده کتاب را می‌بندم و گوشی را چک می‌کنم.

با خودم فکر می‌کنم چطور می‌توانم تمرکزم را افزایش دهم؟ باید از زمان‌های کوتاه برای آوردن تمرکز در روزهایم استفاده کنم.

چگونه تمرکزم را بالا ببرم؟

معمولا صبح‌ها پس از خوردن صبحانه زمان خوبی برای تمرکز روی کاری است که می‌خواهیم انجام دهیم. در اینجا من می‌خواهم روی مطالعه و خواندن با تمرکز بالا کار کنم.

_از زمان ده دقیقه شروع می‌کنم. گوشی همراهم را آفلاین کرده و بیرون از اتاق می‌‌گذارم.

_برای ده دقیقه ۳ تا ۵ صفحه در نظر می‌گیرم.

_یک مداد در دست می‌گیرم و شروع به خواندن می‌کنم. جاهایی که بنظرم مهم هستند برای اینکه درذهنم ماندگار شوند، زیرشان خط می‌کشم یا قسمت‌هایی را در پرانتز می‌گذارم.

_اگر احساس کردم ذهنم به سمت و سویی می‌رود که تمرکزم به هم می‌خورد، خطی را که روی آن تمرکزم به هم خورده دوباره و سه‌باره می‌خوانم، طوری‌که صدای خودم را بشنوم.دور قسمت‌های مهم خط می‌کشم.

_ برای اینکه حواسم به زمان باشد، جایی می‌نشینم که ساعت رومیزی یا ساعت دیواری را بتوانم ببینم.

_ سرِ زمان ده دقیقه، خواندن را متوقف کرده و نگاه می‌کنم، چند صفحه خوانده‌ام. حالا از جا بلند می‌شوم و قلم و دفترم را آماده می‌کنم.(در این زمان سمت گوشی نمی‌روم.)

_ دوباره ده دقیقۀ دیگر در نظر می‌گیرم و این بار صفحاتی که در ده دقیقۀ اول خوانده بودم را در دفترم رونویسی می‌کنم.

_ اگر تصمیم دارید یک کتاب را به صورت عمیق بخوانید به‌ طوری‌که کاملا آن را درک کرده و بفهمید، بهتر است یکبار از روی آن خوانده و یکبار بلافاصله پس از خواندن رونویسی کنید.

_این‌کار سرعت مطالعه و یادگیری شما را کم می‌کند، اما به آنچه یاد گرفته‌اید عُمق می‌دهد. رونویسی به مهارت نوشتن شما نیز کمک می‌کند.

نکته: بتدریج که احساس کردید زمان بیشتری می‌توانید روی خواندن و نوشتن تمرکز کنید، این زمان را از ده به پانزده یا بیست دقیقه ارتقا دهید.

 

مطالب بیشتر:

انگیزه‌ی قوی در بهره‌وری|نوشتن اهداف 

شکل گیری یک عادت جدید و نظم شخصی 

چگونه زمانم را مدیریت کنم؟ مدیریت زمان و بهره‌وری