احتمالا با افرادی برخورد داشته اید که با مشکلات و چالش های بسیاری در زندگی روبرو بوده‌اند آنها بارها خَم شده، اما نشکسته‌اند؛ برعکس هر بار از دفعۀ پیش قدرتمندتر ظاهر شده اند. شاید فکر کنید آنها آدمهای سرسختی هستند.برایتان عجیب است که چگونه دوام آورده اند و هیچوقت نا امید نشده اند.

شاید از خودتان بپرسید، آنها چگونه فکر می کنند و چطور این مسائل و مشکلات را تاب می‌آورند؟

من فکر می کنم همه چیز به پرسشی بستگی دارد که این افراد همواره درون خود با آن مواجه‌اند، و آن پرسش «چرایی» زندگی‌ست؟

زمانی نیچه گفته بود:

کسی که چرایی زندگی را یافته است با هر چگونه ای خواهد ساخت.

اگر بخواهیم این جمله را اینطور تفسیر کنیم که، کسی که چرایی(دلیلی) برای زندگی‌اش داشته باشد با هر مشکل و معضلی سازگاری خواهد داشت، در واقع خیلی ظاهری و سطحی به این جمله پرداخته‌ایم.

وقتی در معنای این جمله دقیق می‌شوم، می‌فهمم چرایی زندگی همان شوق و انگیزه ایست که ما برای زندگی‌کردن داریم. انگیزه‌ای که ما را وادار میکند برای رسیدن به خواسته‌ها و اهداف‌مان تلاش کنیم. این نگرش به ما اجازۀ سازگاری در هر شرایطی را نمی‌دهد،نمی‌توانیم دست روی دست بگذاریم و هیچ کاری نکنیم. چیزی که من دریافته‌ام اینست که باید خود را مجهز به مهارت‌های زندگی و غلبه بر مشکلات کنیم. آدمهای سرسخت هیچگاه نا امید نمی‌شوند. آنها در برابر هر چالش و مشکلی به دنبال راهکار و راه حل هستند. اگر زندگی شان روی یک خط صاف و مستقیم و هموار پیش برود، برایشان دلچسب و دلنشین نیست. آنها از یکنواختی بیزارند.

امروز بیش از هر روز دیگری این مسئله برایم شفاف است. هر بار که مشکل جدیدی مقابلم سبز می‌شود، می‌گویم: این هم یکی دیگر!

حالا باید ببینم چگونه از پس این یکی برمی‌آیم. اگر مدتها با هیچ چالشی در زندگی مواجه نشدید، احتمالا پیشرفتی هم نداشته‌اید و رشدی را تجربه نمی‌کنید. درس‌هایی که از دل مشکلات بیرون می‌آیند معنای زندگی ما هستند. معنای زندگی خود را کشف کنید.

امروز از دوستم نجمه رضایی درس مهربانی و گذشت را آموختم. وقتی به یک‌سال گذشته فکر می‌کنم، از تاثیر شگفت انگیزی که محتوا بر من، روحیاتم و روابطم گذاشته، حیرت می‌کنم. روزهای محتوایی سرشار از معنا هستند. اصلا عمیق شدن در کار تولید محتوا به افکار فرد عمق می‌دهد و این یکی از لذت‌های من در زندگیست.

 

مطالب بیشتر:

دغدغه‌های یک محتوانویس 

انگیزه‌ی قوی در بهره‌وری|نوشتن اهداف 

وقتی هر روز محتوای تازه‌ای تولید میکنی