شاید این سوال دغدغه‌ی شما هم باشد .چگونه روابط بهتری داشته باشیم؟

احتمالا در میان دوستان و آشنایان افرادی را دیده اید که در روابطشان،چه روابط کاری و اجتماعی و چه روابط خانوادگی ،دوستانه و روابط عاطفی‌شان موفق هستند.

شاید خودِ شما که این مطلب را می‌خوانید یکی از این افراد هستید. اما افراد زیادی هستند که دوست دارند روابطشان بهتر و صمیمانه‌تر پیش رود. در زیر لیستی از مواردی را آورده‌ام که با کمی دقت و تمرین روی آنها می‌توانیم روابط بهتری داشته باشیم.

  1. در هر رابطه‌ای چه روابط عاطفی و دوستانه و چه روابط کاری و اجتماعی، خودتان باشید. مهم نیست طرف مقابل امتیازاتی داشته باشد و به خاطر آنها فخر فروشی کند یا پُز بدهد. لازم نیست شما بخاطر اینکه کم نیاورید ، مثل او رفتار کنید. به هر حال یک یا دوبار که او متوجه شد خودنمایی و پُز دادن برای شما ارزشی ندارد،پس از مدتی این مدل رفتارهایش کمتر می‌شود.
  2. صادق باشید. لازم نیست همه چیز را بگویید. اما حرفهایی که لازمست،گفته شوند،باید صادقانه باشد.
  3. موفقیت‌های او را هر چند کوچک تبریک بگویید و این اصل را در نظر داشته باشید،شما در صورتی مزه‌ی موفقیت را می‌چشید که به موفقیت دیگران ارزش بگذارید و تحمل دیدن پیشرفت دیگران را داشته باشید.
  4. در روابطتان خود را نادیده نگیرید. کسی که زیاد از حد ازخودگذشتگی نشان میدهد،انتظارات از او بالا میرود،معمولا طرف مقابل انتظار دارد شما همیشه و در همه‌ی موارد در حق او ایثار کنید،زیرا بارها اینکار را کرده‌اید .در بعضی موارد از گرفتن حق خود کوتاه نیایید.
  5. اگر چند روزی از او خبر نداشتید،شما تماس بگیرید. حالش را بپرسید،نگویید دو مرتبه پشت سر هم من تماس گرفتم و حالا نوبت اوست.در پرسیدن حال دوستان پیش دستی کنید.
  6. اگر کسی از شما چیزی خواست که می‌توانید کمکش کنید،حتما بدون معطلی اینکار را انجام دهید.
  7. اگر از دوست و شریک عاطفی‌تان ناراحت شدید،در لحظه تصمیم نگیرید که کارش را تلافی کنید و مثل خودش رفتار کنید. کمی فاصله بگیرید. فکر کنید،شاید دلیلی داشته باشد. بهتر است دلیلش را بپرسید،شاید اشتباهی از شما سرزده و بی خبرید! زود عکس العمل نشان ندهید و صبور باشید.
  8. دوست شما باید بداند،چه چیزهایی شما را می‌رنجاند و چه چیزهایی شما را خوشحال می‌کند.البته شما هم باید بدانید و در روابطتان حواس‌تان باشد که باید چه مواردی را رعایت کنید.
  9. برای افراد و روابطتان ارزش قائل شوید. با هم گفتگو کنید و نگذارید حرفها و زخمها در دل تبدیل به کینه شوند. این را در نظر داشته باشید که برخی افراد در زندگی ما تکرار نشدنی هستند.
  10. وقتی از دوست یا شریک عاطفی‌تان رنجیده‌اید و او بارها برای رفع کدورت‌ها تلاش می‌کند تصور نکنید شما خیلی خاص هستید و مثل شما پیدا نمیشود ،به این فکر کنید این آدم چقدر قلب بزرگی دارد و با اینکه بارها پیش قدم شده و بی توجهی دیده باز هم غرورش را زیر پا گذاشته و برای ادامه‌ی رابطه با شما تلاش می‌کند.

نکته:مواردی که در بالا ذکر شد شامل روابطی نیست که در آن آسیب‌های جدی روحی و جسمی می‌بینید. مسلما آن روابط باید بدون معطلی به پایان برسند.

مطالب بیشتر:

قوانین من برای یادگیری 

عوامل بهره وری|راهِ موفقیت 

دنیایی پُر از شگفتی مقابل توست.