اگر نگاهی سطحی به نوشته‌های قبلی سایت بیندازید متوجه می‌شوید که این مطلب با دیگر محتویات سایت تفاوتی اساسی دارد.

در ابتدا بگویم من، نه مشاور مهاجرتم و نه مدرس زبان آلمانی! اما احتمالن تجربیاتم در مسیر مهاجرت به شما کمک می‌کند.

من تجربه‌ی همراهی فرزندم دریادگیری زبان آلمانی و آزمون osd را داشته‌ام. در ادامه تجربیات مرا بخوانید. 

 

چرا این وبلاگ را می‌نویسم؟‌ 

یکی از دلایلی که من تصمیم گرفتم این مطلب را بنویسم و به اشتراک بگذارم این است که پسرم را که در مسیر مهاجرت است همراهی می‌کنم و با تمام وجود در لحظه به لحظه‌ی زندگی‌ام با یادگیری و قبولی در آزمون سطح b2 دست و پنجه نرم می‌کنیم.

 

شروع یادگیری زبان آلمانی

اگر تجربه‌ی سه ساله‌ی مرا بخواهید باید بگویم که ما زیاد آزمون و خطا کردیم. شاید خواندن  این مطلب به شما کمک کند، تصمیمات بهتری بگیرید.

 

نکات زیر تجربه‌ی سه ساله‌ی ما به علاوه‌‌ی بیش از صد میلیون‌ تومان هزینه برای گرفتن مدرک b2 است؛ بخوانید:

_ از روز اول شروع یادگیری زبان از سطح a1 با یک استاد با تجربه و در حد امکان با یک ممتحن osd کلاس بردارید. به هیچ وجه تاکید می‌کنم به هیچ وجه با مدرس‌ تازه‌کار و کسانی که خودشان زبان آموز سطحی بالاتر هستند کلاس نگیرید، عزیزان پولتان را هدر ندهید.

_ برای سطوح a1 تاb1 به هیچ وجه کلاس آنلاین نگیرید. حتمن از کلاسهای حضوری استفاده کنید. در سطح b2 می‌توانید آنلاین کلاس بردارید اما باز هم ترجیح من کلاس حضوری است. در کلاس آنلاین حتمن با لپتاپ وارد شوید‌.

_اگر واقعن قصدتان مهاجرت است و برای آینده و زندگی‌تان برنامه‌ریزی کرده‌اید و اهداف‌تان مشخص است، از همان جلسه‌ی اول تدریس، برای تمرین و تکرار و کار در خانه وقت کافی بگذارید. از ترم اول بر روی مهارت صحبت‌کردن و نوشتن زمان کافی بگذارید، لطفن زمان بگذارید‌.

_ این نکته را جدی بگیرید. کتاب داستان‌هایی به زبان آلمانی بخوانید. می‌توانید از کتاب‌های ساده که برای کودکان است شروع کنید. با یک سرچ ساده می‌توانید پی‌دی‌اف کتاب‌های داستان به زبان آلمانی در رده‌ی سنی کودک و نوجوان پیدا کنید و هر شب فقط یک صفحه بخوانید، اما به تدریج با بالا رفتن سطح زبان‌تان کتاب‌ها و مقاله‌های بزرگسال را مطالعه کنید. این نکته  برای بخش خواندن (درک مطلب) در آزمون به شما کمک می‌کند.

_ مهارت صحبت کردن را با همکلاسی‌های خود تمرین کنید. حداقل ۳ روز در هفته هر بار به مدت نیم ساعت با یک پارتنر زبان آلمانی تمرین کنید.‌

_ برای قوی شدن مهارت نوشتاری می‌توانید دفتر خاطراتی به زبان آلمانی داشته باشید و اتفاقات روزانه را در آن بنویسید. هر روز حداقل یک صفحه بنویسید. هر گرامری که یاد می‌گیرید در لابلای خاطرات و اتفافات روزانه‌تان بگنجانید.‌

_ از گوش دادن به موسیقی آلمانی غافل نشوید. دیدن فیلم و سریال را فراموش نکنید.‌ برای مهارت شنیداری زمان بگذارید.

_ وقتی متنی می‌نویسید حتمن از یک استاد با تجربه و ترجیحن یک ممتحن بخواهید که متن‌تان را تصحیح کند و اشکالات شما را مشخص کند و طریقه‌ی صحیح آن را به شما یاد دهد؛ برای اینکار اگر لازم باشد مبلغی اضافه بر ساعات تدریس بپردازید، حتمن حتمن اینکار را انجام دهید. 

 

آزمونosd

_ اگر در زمان یادگیری برای تقویت زبان و ارتقای سطح‌تان زمان کافی نگذارید، با نتیجه‌ای که در آزمون می‌گیرید، غافلگیر می‌شوید. زیرا پس از دیدن نتیجه‌ی آزمون متوجه می‌شوید که باید در حین یادگیری انرژی، زمان و گاهی هزینه بیشتری می‌پرداختید.

_با آموزش ضعیف مجبور می‌شوید برگردید و از نو شروع کنید و دوباره و دوباره هزینه کنید. آموزش ضعیف و عجله برای رسیدن به مدرک باعث می‌شود بارها در آزمونosd رد شوید‌.( تجربه‌ی شش بار رد شدن در آزمون کتبیosd را داشته‌ایم.) و کسانی بوده‌اند که ده بار و بیشتر آزمون داده‌اند تا به مدرک قبولی رسیده اند.

_ شاید با چند بار آزمون دادن متوجه شوید یک جا توقف کرده‌اید. از یک سطح یا نمره بالاتر نمی‌روید، ممکن است اشکالاتی داشته باشید که خودتان از آنها بی‌اطلاع‌اید. خوب است توسط یک یا دو استاد با تجربه تعیین سطح شوید. (گاهی زبان‌آموز تصور می‌کند در سطح نسبتن خوبی قرار دارد اما واقعن اینطور نیست و نیاز به کار و تمرین بیشتری دارد.)

_ تا زمانیکه سطح مورد نظرتان را با یک استاد با تجربه به اتمام نرسانده‌اید، آزمون ندهید. (تجربه‌ی من اینست که پسرم زمانی که در اواسط سطح b1 بود، با اصرار موسسه مهاجرتی آزمون b2 را شرکت کرد و قبول نشد و این اتفاق چند بار تکرار شد.)

_شما حداقل باید دو ماه از پایان آموزش سطح مورد نظرتان گذشته باشد و بعد خود را برای آزمون آماده کنید.

چالش‌های مهاجرت 

_هزینه‌‌های سر سام آور آزمون از یکطرف و قبول نشدن در آنها از طرفی دیگر، اخطارهای موسسه‌ی مهاجرتی، و القای این ذهنیت که زمان گذشته و افراد زیادی رفته‌اند و تو مانده‌ای و تصوراتی از این قبیل زبان‌آموز و خانواده را دچار نگرانی و گاهی ناامیدی و سردرگمی می‌کند. اما…

_ صبور باشید. یادگیری هر مهارتی و پیشرفت در آن زمان می‌طلبد. یادگیری زبان آلمانی چالشی بزرگ اما باشکوه است. یادگیری یک زبان تغییری شگرف در سطح تفکر و بینش شما به وجود می‌آورد. به عقیده‌ی من چالش این مسیر رشد شخصی را برای برخی افراد رقم می‌زند. ( من این تغییرات زیبا و ارزشمند را در پسرم می‌بینم و به او می‌گویم: به تو افتخار می‌کنم.)

_اگر دوستان و روابطی دارید که شما را مایوس می‌کنند و یا ادامه‌دادن این مسیر را بیهوده می‌پندارند، تلاش‌های شما را برای به ثمررساندن اهداف‌تان نمی‌بینند یا مسخره می‌کنند، در صورت امکان ارتباط‌تان را با آنها کم و یا قطع کنید.

_ حتمن زمانی را برای ورزش‌کردن و پیاده‌روی و کوه‌رفتن و گپ و گفتگو با کسانی که شما را می‌فهمند و یا هم مسیر شما هستند، در نظر بگیرید.

_ اگر در مسیرتان نیاز به مشورت در زمینه‌ی یادگیری زبان‌، چالش‌های آزمون و نگرانی‌های مهاجرت داشتید حتمن از یک فرد با تجربه و متخصص مشورت بگیرید.

_ به عنوان یک مادر همراهی، گوش‌دادن به دغدغه‌ها و نگرانی‌های فرزندم، امیددادن به‌او، حمایت مالی و عاطفی و فراهم کردن محیطی امن و آرام را وظیفه‌ی خود می‌دانم.

_کمک بگیرید. مشورت کنید. با رد شدن در آزمون ناامید نشوید. شما در مسیری دشوار اما رشددهنده قدم گذاشته‌اید، ادامه دهید.