چند روز پیش هشتگ توسعه‌فردی را در اینستاگرام دنبال کردم؛ به امید اینکه پست‌هایی ببینم یا با افراد جدیدی آشنا شوم. فکر می‌کردم باید با محتوای افرادی که در این حوزه کار می‌کنند بیشتر آشنا شوم.ولع یادگیری اجازه نمی‌دهد بنشینم و نگاه کنم. ترجیح می‌دهم در این زمینه بیشتر و بیشتر یاد بگیرم.

    ***********

به سه روز نکشیده هشتگ را آنفالو کردم! شاید بپرسید چرا؟

قبل از اینکه به این سوال پاسخ بدهم نقل قول یکی از دوستانم در کلاس محتوا را می‌نویسم. او می‌گفت: توسعه‌فردی یک موضوع اشباع شده است خوب است آدم به موضوعات بهتر و جدیدتری بپردازد.

دوستم راست می‌گفت: هرروز دهها پست می‌‌بینم که افرادی محتوایی نوشته و یا کلیپی میفرستند و هشتگ توسعه‌فردی را زیر آن می‌کوبند؛ اما خوب که دقت می‌کنم، متوجه می‌شوم میان محتواگر و محتوای تولید‌ شده (با موضوع توسعه‌فردی) زمین تا آسمان فاصله است.

خیلی‌ها ادعا می‌کنند مشغول بهبود فردی خود هستند اما در واقعیت این‌چنین نیست. بنظر من اصالت در محتوا مهم است.‌

حالا تو هزارتا هشتگ توسعه‌فردی بگذار اما شبیه حرفهایت نباش، چپ و راست تبلیغ کن و هزاران فالوور داشته باش. لایک و کامنت از در و دیوار پیجت سرازیر بشود؛ اما محتوایت گره‌ای از مشکل کسی باز نکند، اعتماد ایجاد نکند، الهام‌بخش نباشد، آنچه نوشته‌ای و آنچه واقعن هستی متفاوت باشد در یک کلام با تو همسو و هماهنگ نباشد؛ چه ارزشی دارد؟

صحبت بر سر ارزش‌هاست نه تعداد لایک و کامنت.‌

هیچ موفقیتی یک شبه، یک ماهه، یکساله به دست نمی‌آید، اگر به دست آمد به همان سرعتی که بالا می‌روی، سقوط هم‌می‌کنی‌.

بنابراین شاید در ظاهر و کلام افراد زیادی توسعه‌فردی را برای یادگیری و آموزش‌دادن به دیگران و موضوع تولید محتوا انتخاب کنند اما در عمل تعداد بسیار بسیار اندکی هستند که به قوانین و آموخته‌ها پایبند می‌مانند. توسعه‌فردی در ظاهر موضوعی اشباع شده است اما پای عمل که به میان بیاید متوجه می‌شویم تُهی از این مهارت هستیم.