کلمه‌ی تغییر به معنی دگرگونی است. چندین معنای دیگر هم برای آن ثبت‌ شده‌است؛ تحول، استحاله، تبدیل، دگردیسی و…

هر کدام از این معانی در جاههای متفاوتی به کار می‌رود. در اینجا من بیشتر از عبارت تحول برای بیان منظورم استفاده می‌کنم.

مطالبی که در ادامه می‌خوانید چکیده‌ای از تجربیات من است. تجربیاتی که طی سالها به دست آورده‌ام. از آنجایی که من از صمیم قلبم خواهان تغییر و تحول در خودم و زندگی‌ام هستم، از چالش‌ها بسیار زیاد استقبال می‌کنم.

 

چه زمانی به تغییر نیاز داریم؟ 

زمانی که احساس بیهودگی یا پوچی می‌کنید، زمانی که احساس می‌کنید دیگر اشتیاق‌تان به کار، زندگی یا آدمهای کنارتان مانند گذشته نیست، زمانی که حس می‌کنید انگار یک چیزی در زندگی‌تان کم است یا احساس خلاء دارید و بطور کلی زمانی‌که حالتان خوب نیست. زمانی که حس می‌کنید این جایی که ایستاده‌اید را دوست ندارید و باید کاری کنید؛ اما نمی‌دانید از کجا و چطور شروع کنید.

 

زمین ذهن‌تان را برای تغییر آماده کنید.

یک کشاورز وقتی می‌خواهد بذر محصولش را در خاک بکارد، ابتدا زمین را برای کاشت آماده می‌کند. زمینی که شخم‌زده و آماده‌ی کاشت باشد قطعا محصول بهتری به بار می‌آورد.

برای تحولی عظیم در زندگی‌تان ابتدا باید روی خودتان کار کنید. گام ضروری برای شروع، تغییر ذهن و تغییر عقایدی که سالها با آنها زندگی کرده‌اید.

شما نمی‌توانید با همان اعتقادات و باورهای قبلی قدمی به سمت تحول بردارید، برای شروع کار لازم است زمین ذهن‌تان را شخم بزنید.

باورهای شما باید زیرورو شوند، همه چیز بهم می‌ریزد. هر چیزی را که در ذهن‌تان حجمی را اشغال کرده و نمی‌گذارد متفاوت بیندیشید، دور بریزید. احتمالا در همان ابتدا شک و تردید و کلافگی را تجربه می‌کنید.

با خودتان روراست باشید.

تحول با خود رشد و بالندگی به همراه می‌آورد. کدام را می‌خواهید، رشد و ارتقا یافتن و یا چسبیدن به باورهای قبلی و احساس ناخوشایندی که در حال حاضر دارید؟

رشد شما باعث می‌شود بر روی اطرافیان و نزدیکان هم تاثیر بگذارید؛ البته این در صورتی است که اطرافیان شما این تغییرات را علاوه بر ظاهر و کلام‌، در باورهای شما نیز دریابند‌. اگر بر روی باورها و عقاید قبلی خود پافشاری کنید، اما بگویید در حال تغییر و تحول‌اید هیچکس برای حرفهای شما ارزشی قائل نمی‌شود.

 

از کسانی که مایوس و دلسردتان می‌کنند، فاصله بگیرید.

شاید بگویید فاصله گرفتن از کسانی که نزدیک ما هستند و با ما زندگی می‌کنند دشوار است، اما همه چیز بستگی به اولویت‌های شما و عزم راسخ شما برای تحول عظیم در زندگی‌تان دارد. اگر بتوانید روزانه نیم ساعت برای خلوت با خودتان زمان بگذارید پس از مدتی نتایج چشمگیری به دست می‌آورید. لازم نیست با افراد منفی و سمی وارد بحث و گفتگوی بی‌سرانجام شوید. خودتان را با کاری که دوست دارید سرگرم کنید.

 

جسارت داشته باشید و شروع کنید.

کارهایی هست که همیشه دلمان می‌خواسته انجام دهیم و هر بار به دلایلی آنها را به بعد موکول کرده‌ایم. به تجربه آموخته‌ام هر کاری که از آن فرار می‌کنم و بارها به بعد موکول می‌کنم، به خاطر تردید یا ترسی‌ست که در درونم نهفته است. شاید این ترس خیلی آشکار نباشد، ترسی که پشت بهانه‌های مختلف و قشنگ پنهان شده است. ترس از ورود به ناشناخته‌ها.

کافیست یک لحظه تصمیم بگیرید و بدون معطلی دست به اقدام بزنید. خواهید دید که در همان دقایق نخست ترس مثل تکه‌ یخی در گرما آب می‌شود و همچنان که آهسته و پیوسته پیش می‌روید، نور درخشان اعتماد‌بنفس تمام وجودتان را فرا می‌گیرد.

 

همواره پویا باشید. یکجا نمانید.

آب راکد به گَندآب تبدیل می‌شود. همیشه در حال مطالعه، یادگیری و به‌روز کردن خودتان باشید.

هر چه تا امروز یاد گرفته‌اید را دور بریزید و دوباره یاد بگیرید. از نو شروع کنید. کتابهای جدید بخوانید. من کتابهای جدیدی در حوزه توسعه‌فردی می‌خوانم. روزهایی هست که با سرعت بیشتری مطالعه می‌کنم و چندین مطلب می‌نویسم و روزهایی هم هست که همچون لاک‌پشتی خسته آرام و سلانه سلانه جلو می‌روم. گاهی از خودم و کارکردم رضایت دارم و گاهی اصلا راضی نیستم. وقتی از خودم رضایت دارم شوقی درونم است که مرا روز بعد ساعت شش‌ونیم صبح از خواب بیدار می‌کند تا دوباره بنویسم. بلند شو بنویس!

و روزی که از خودم رضایت کافی ندارم، شب موقع خواب با خود عهد می‌بندم که صبح روز بعد باید شش‌ونیم صبح بیدار شوی و بنویسی. در هر حال تنها کسی که مرا به جلو هُل می‌دهد، خودم هستم. تنها کسی که واقعا می‌تواند به شما کمک کند، خودتان هستید.

 

با افرادی شبیه خودتان بیشتر وقت بگذرانید.

از داستان زندگی افرادی که تغییر را تجربه کرده‌اند، بیاموزید. به این موضوع دقت کنید اگر کسی یا کسانی توانسته‌اند تحولی عظیم در زندگی‌شان به وجود آورده و به دستاوردهای فوق‌العاده‌ای برسند، شما هم قطعا می‌توانید به جایگاه دلخواهتان برسید؛ کافیست با تغییر نگرش‌تان تحولی بی‌نظیر را تجربه کنید.

مطالب بیشتر: 

محتوا نویسی سراسر یادگیری و تجربه‌اندوختن است. 

ویژگیهای افرادی که در مسیر رشد قرار دارند.