شاید تاثیرگذاری دغدغه‌ی شما نباشد. شاید تاثیرگذار‌بودن برای شما دور از ذهن باشد. شاید با خودتان بگویید من کجا و تاثیرگذاری کجا!چگونه ممکن است من بتوانم تاثیری بر دیگران بگذارم؟

بگذارید همین ابتدا بگویم، تاثیرگذاری دغدغه‌ی من نیست. راستش اصلا به این فکر نمی‌کنم که چگونه بر دیگران تاثیر بگذارم. اما چیزی که سبب شد این مطلب را بنویسم پیامهایی بود که از طرف دوستان زیادی گرفتم. دوستانی که چند نفرشان را از نزدیک دیده‌ام و دستهای پُرمهرشان را در دست فشرده‌ام.

 

و اما پیامهای دوستان چه بود؟ پیامهایی که گرفتم حاکی از تاثیرگرفتن دوستانم از من بود. آنها بارها گفته‌اند،  برنامه‌ها و پیشنهاداتی که برای نوشتن و پیشبرد کارشان به آنها می‌دادم، اثربخش بوده‌ و به نتایج قابل توجهی رسیده‌اند.

راستش من اصلا فکر نمی‌کردم که چالش‌ها و توصیه‌هایی که برای نوشتن به دوستانم می‌دادم منجر به دستاوردهایی درخشان شده باشد. فکر نمی‌کردم نظرات من در زندگی دوستانم اثری داشته باشد. ساده بگویم، من اصلا به تاثیرگذاری کلام و رفتارم فکر نکرده بودم.

 

وقتی برنامه‌هایی برای کار برروی سایت پیشنهاد می‌دادم، هدفم کمک به کسانی بود که رویای رشد و پیشرفت در سر داشتند.‌ تمام تمرکزم بر روند کار بود و هر دستاورد کوچکی که دوستانم کسب می‌کردند و اطلاع می‌دادند، موجب شادی و انگیزه‌ای در من می‌شد که ادامه بدهم.

این موفقیت دو طرفه بود زیرا من نیز با ثبات بیشتری گام بر می‌داشتم و پیش می‌رفتم. از نظر دوستانم من تاثیرگذار هستم زیرا باعث شدم آنها رو به جلو حرکت کنند. من بدون اینکه خودم بخواهم تاثیرگذار شدم.

نکته‌ اینجاست که شما زمانی تاثیرگذار می‌شوید که تمام تلاش و انرژی خود را روی رشد خودتان سرمایه‌گذاری کنید و همزمان به افرادی که هم‌دغدغه‌ی شما هستند، کمک کنید.

به این فکر نکنید که از کمک‌کردن چه نتیجه‌ای عایدتان می‌شود، به این فکر نکنید که اینهمه وقت و انرژی میگذارید اما چرا نتیجه‌ی کار دوستان را نمی‌بینید. به جرئت می‌گویم، اگر آنها هیچ حرکتی نمی‌کردند من باز هم ادامه می‌دادم زیرا کمترین نتیجه‌اش این بود که من به هیچ‌‌وجه تسلیم نمی‌شوم من ادامه می‌دهم.

و مسلما” این تداوم نشان می‌داد که کم‌کاری دوستانم هیچ تاثیری بر روی من نمی‌گذارد، و همین نکته عامل تمایز است.

 

بنظر من تاثیرگذار بودن سخت نیست. مهمترین نکته‌ی تاثیرگذاری بر دیگران اینست که به طور منظم و مداوم روی خودمان کار کنیم. هر قدر موجب رشد و ارتقای خود شویم و برای کمک به دیگران پیشقدم شویم، نتیجه‌‌اش فوق‌العاده‌ خواهد بود.