ایده‌، اساس کار خلاقانه است.

برای داشتن ایده به ذهنی پویا نیاز داریم. ذهن پویا همانطور که از اسمش پیداست، به دنبال تغییر، یادگیری و نوشدن است. ذهن پویا از حرکت باز نمی‌ایستد. برای شروع هر کاری به ایده نیاز است. هر فکر کوچکی که در ابتدا به ذهن می‌رسد می‌تواند پایۀ یک حرکت خاص و تحول عظیمی باشد. ایده‌ها باید یادداشت شوند تا از سر نپرند.

هر ایده‌ای ارزشمند است، حتی اگر در ابتدا جالب بنظر نیاید. گاهی ایده‌هایی به ذهن می‌رسند که بنظر ناب و جذاب نیستند؛ شاید هم فکر کنیم دور از دسترس‌اند و برای عملی کردن آنها به اندازه کافی منابع یا امکاناتی در اختیار نداریم؛ اما با یادداشت کردن آنها و چسباندن‌شان روی در یخچال یا میز کارمان همیشه جلوی چشم‌مان هستند.

ایده‌ها از کجا می‌آیند؟

ایده‌ها می‌توانند در حین خوردن یک عصرانه، زمانیکه روی مبل لم داده‌اید در ذهن‌تان نقش ببندند. گاهی در حین خواندن یک رمان عاشقانه، یا یک کتاب خودیاری ایده‎هایی به فکرتان می‌رسند. و یا در یک روز سرد زمستانی که برای خرید نان از خانه خارج می‌شوید، و وسط راه متوجه می‌شوید، دستکش‌تان را فراموش کرده‌اید، درحالیکه از سرما نوک انگشتان دستتان یخ زده و آنها را در جیب پالتو فرو می‌برید، نوک انگشتان را به آستر جیب پالتو می‌مالید تا کمی گرم شود، اینجاست که ایدۀ نوشتن یک داستان کوتاه در ذهن‎‌تان شکل می‌گیرد.

برای ایده‌یابی تمرکز، دقت و در لحظه حضورداشتن لازم است. ذهن متمرکز، با اتفاقات اطراف ارتباط خوبی برقرار می‌کند و این توانایی را دارد که رویدادها را تحلیل کند و از زوایای مختلف بررسی کند. تحلیل کردن ذهن را خلاق نگه می‌دارد. ذهن خلاق مشتاق یادگیریست، مانند بُز گرسنه‌ای که مدام در حال چریدن است، ذهن خلاق هم از حرکت نمی‌ایستد.

یکی از کارهایی که بذر ایده‌ها را در ذهن می‌پاشد، نوشتن است. آزاد‌نویسی‌های روزانه بهترین کاری است که می‌توان برای ایده‌یابی از آنها استفاده کرد.

ایده‌های جالب در ذهنِ آرام شکل می‌گیرند. هر قدر افکار مختلفی در سر داشته باشیم و روزهای شلوغ و پُراسترسی را سپری کنیم در یافتن ایده‌ی خوب به مشکل می‌خوریم.

طرح پرسش هم به ایده‌یابی کمک می‌کند. در ذهن خود پرسش‌هایی طرح کنید. و دررابطه با موضوع موردعلاقه‌تان یا حوزه‌ای که در آن مشغول هستید در ذهن‌تان چالش راه بیندازید. پرسش‌های مختلفی طرح کنید و به آنها پاسخ دهید.

 

شما برای ایده‌یابی چه کار می‌کنید؟

 

 

مطالب بیشتر:

آیا شما هم دچار کمبود ایده هستید؟|سی ایده برای نوشتن 

از نداشتن ایده برای نوشتن تا خودشناسی 

وقتی ایده‌ای برای نوشتن نداریم…