وقتی درباره‌ی بهره‌وری چیزهایی می‌شنویم ،دوست داریم توانایی‌های خود را به چالش بکشیم و مسیر رسیدن به بهره‌وری را تجربه کنیم.

بهره‌وری یعنی استفاده‌ی بهینه از منابع موجود تا جایی‌که به بهترین نتیجه برسیم. یکی از مواردی که در مسیر رسیدن به بهره‌وری به آن نیاز داریم ،انگیزه‌ی قوی است. هرچه بیشتر و سخت‌تر کار کنیم انگیزه در ما قوی‌تر میشود. یکی از راههای بالابردن انگیزه در خود این است که به دیگران کمک کنیم تا در کارشان پیش بروند و بهتر عمل کنند.انگیزه دادن به دیگران و بازخوردمثبتی که از آنها میگیریم ،در خودمان نیز انگیزه به وجود می‌آورد و ما را به پیش می‌راند.ایجاد فضای مفرح و صمیمی در اطرافمان نیز به بهره‌وری ما کمک میکند.مفرح سازی تمام انگیزه‌های روانی و احساسی را تحریک می‌کند و روش مطلوبی برای دستیابی به موفقیت است.

در کنار انگیزه چیزی که ما را به جلو هدایت میکند، کار سخت،مداوم و با تمرکز زیاد است.

مالکوم گلدول می‌گوید:

افراد برتر فقط سخت‌تر کار نمی‌کنند،حتی نسبت به بقیه هم بیشتر کار نمی‌کنند بلکه خیلی خیلی سخت‌تر کار می‌کنند. 

سخت کار کردن و برای خود یک زمان فشرده ایجاد کردن اغلب با استرس همراه است. دارن هاردی می‌گوید:

استرس تحریک کننده‌ی رشد، توسعه و پیشرفت است. افراد فوق موفق از آن استقبال می‌کنند.آنها به وسیله‌ی استرس پیشرفت می‌کنند. انسانها برای از عهده‌ی استرس بر آمدن طراحی نشده‌اند،بلکه برای پیشرفت به وسیله‌ی آن طراحی شده‌اند. 

برای اینکه انگیزه‌ای قوی در خود ایجاد کنیم نیاز به هدفگذاری داریم. باید برای خود یک هدف تعیین کنیم و آن‌را به صورت مکتوب در آوریم. هدف را برروی کاغذ نوشته و به دیوار بچسبانیم. سپس کارها و رفتارهایی که ما را به هدف‌مان می‌رساند، به صورت لیست بنویسیم. هر روز پیگیری کنیم و کارها را طبق برنامه‌ی روزانه پیش ببریم. وقتی کاری را انجام می‌دهیم آن‌را تیک زده یا روی آن خط بکشیم، یعنی انجام شد. حس خوب و انگیزه‌ای که از انجام منظم کارها می‌گیریم ما را به ادامه دادن ترغیب می‌کند. در مسیر رشد و توسعه انواع وسوسه‌ها را تجربه می‌کنیم. چاره این است که با تقویت رفتارهای اثربخش و کلیدی که در لیست روزانه‌مان می‌نویسیم و انجام آنها به طور منظم و مداوم وسوسه‌ها را مغلوب کنیم و به تدریج به بهره‌وری برسیم.

 

مطالب بیشتر:

شکل گیری یک عادت جدید و نظم شخصی 

وبلاگ نویسی روزانه|رشد و توسعه فردی 

به دنبال خود طوفان به جا بگذارید!