امروز چند صفحه‌ای از کتاب “زندگی خود را دوباره بیافرینید” از جفری یانگ را می خواندم.

جمله‌ای از کتاب توجه‌ام را جلب کرد:

افرادی که مشکلات عاطفی و احساسی دارند به سوی تحریف واقعیت تمایل پیدا می‌کنند.

این جلمه باعث شد به فکر فرو بروم . متوجه شدم مشکل اغلب افراد در روابطشان مشکلات عاطفی و احساسی است که از کودکی در آنها به وجود آمده و رشد کرده است.

ما می بینیم طرف مقابل با ما خصومت دارد ،ما را نمی‌فهمد و حرف خودش را می‌زند، بی جهت به پر و پای‌مان می پیچید .سوء ظن دارد. مثل کنه به ما می چسبد و یا کاملا مطیع و منفعل است. اغلب رفتارهایی که ما در روابطمان با دیگران تجربه می‌کنیم به خاطر مشکلاتی است که از کودکی در ما به وجود آمده ،رشد کرده و ما آنها را تا دوران بزرگسالی با خود حمل می‌کنیم.

یک جایی، لازم است دقیق‌ فکر کنیم.عمیق‌تر به مسائل‌مان بیندیشیم ،پیش داوری نکنیم و با یادگیری اصولی و صحیح مسائل را بررسی کنیم.

مشکلات عاطفی و احساسی فرد را به جایی می‌رساندکه واقعیت‌ها را نمی‌بیند؛ زیرا ذهن دوست دارد خود را گول بزند،ترحم را عشق می‌بیند، بد رفتاری و طرد شدن از طرف دیگران را جدی نمی‌گیرد.گاهی مسئله عکس می‌شود .خود را لایق دوست داشتن نمی‌داند یا خود را لایق ارتباط با افرادی که بالاتر از خود هستند نمی‌داند. اگر محبتی هم ببیند ،شک می‌کند .برخی خودشان را خیلی خاص و منحصر به‌فرد می بینند و بقیه افراد را پایین‌تر از خود می‌دانند.

چیزی که باعث می‌شود افراد پی به وجود این مشکلات ببرند و بخواهند تغییری در خود و زندگی‌شان ایجاد کنند،در قدم اول پذیرش است.

وقتی من بپذیرم مشکلی دارم و باید برای بهبود آن تلاش کنم بزرگترین قدم را برداشته‌ام.و پس از آن آوردن ارزش‌های خوب و سالم در زندگی‌ام است.

جفری یانگ ارزش‌هایی چون:

صداقت،ابتکار،آسیب پذیری،دفاع از حق خود،دفاع از حق دیگران، عزت‌نفس،کنجکاوی، بخشش،تواضع و خلاقیت را جزء ارزش‌های خوب و سالم معرفی کرده است.

و ازارزش‌های ناسالم و مخربی چون:

تسلط از طریق سوءاستفاده،خشونت،دائما احساس خوب داشتن،تنها نبودن،محبوب همه بودن،داشتن ثروت محض، روابط جنسی بدون محدودیت و قربانی کردن حیوانات نام برده است.

من فکر می‌کنم هر انسانی باید برای رشد و بهبود احساسات و عواطف خود تلاش کند. هر فردی قهرمان زندگی خویش است. هر کدام از ما توانایی تغییر و معنا بخشیدن به زندگی‌مان را داریم.

مطالب بیشتر:

موانع رشد را بشناسیم.

لیستی ازارزش‌های‌ من 

خود آگاهی شبیه ماه است.