http://bitakeyhani.com

آیا به خصوصیات خوب خود فکر کرده اید ؟

آنها را شمرده اید و راجع به آنها با کسی حرف زده اید ؟

بعضی افراد ضعف ها و خصوصیات ناخوشایند خود را بزرگنمایی می کنند ؛ به همین دلیل نقاط قوت و خصوصیات خوب در ذهن شان کم رنگ و کم رنگ تر می شود. هر اندازه خصوصیات خوب خود را به فراموشی بسپارید و آنها را نادیده بگیرید ،دقت وتمرکز برضعف ها بیشتر شده و اعتماد بنفس تان کمتر می شود. 

شاید به همین دلیل است که در انجام کارها ،روابط و زندگی دچار مشکل می شویم . این مشکلات به دست خودمان حل می شوند .هیچکس به جز خودمان نمی تواند اعتماد بنفس لازم را به ما ببخشد. وقتی از چیزی رضایت نداریم باید تغییری در آن انجام دهیم؛ چگونه ؟

این یک تمرین است :

در یک دفترچه هر روز یکی از خصوصیات خوب خودتان را یادداشت کنید . خوب فکر کنید و بنویسید این خصلت چه دستاوردهای مثبتی برای شما داشته است.

مثال:

من شنونده ی خوبی هستم ، این خصلت خوب باعث شده دوستان و اطرافیانم ارتباط صمیمانه تری با من داشته باشند و حس کنند تنها نیستند و من آنها را درک می کنم. پس این حس در من به وجود می آید که فرد مفیدی هستم .حس مفید بودن اعتماد بنفس را در من بالا می برد.

مثال دیگر:

من شوخ طبع هستم. دوستان و اطرافیانم در کنار من حس خوبی دارند و وقتی در کنار هم هستیم لحظات خوشی را با لذت سپری می کنیم. 

صداقت ،مهربانی ،خوش رو بودن،آرامش داشتن، مهمان نواز بودن و بسیاری خصوصیات را می توانید هر روز به لیست تان اضافه کنید و راجع به آنها بنویسید. نکاتی مثل توجه به سلامتی جسم و روح هم از خصوصیات خوب بشمار می رود که می توانیدآنها را به لیست تان اضافه کنید.

در تمام مدتی که نوشتن این لیست ادامه دارد فقط روی خصوصیات خوب و مثبت تمرکز کنید و ذهن تان را به سوی خصوصیات ناخوشایند نکشانید. این تمرین را هر روز ادامه بدهید و سعی کنید خصلت های خوب را تقویت کنید.

مثلا اگر شنونده ی خوبی هستی اما مدتهاست به دلیل کار و گرفتاری با خواهرت گفتگوی طولانی و صمیمانه ای نداشته ای برای این گفتگو برنامه ریزی کن .لحظات خوب را خودت بساز. منتظر کسی نمان.

همه ی ما سرشار از خصوصیات خوب ،مثبت و تاثیر گذار هستیم؛ خصوصیات خوب ما در لابه لای روزهای ملال آور و تکراری گم می شوندیا به فراموشی سپرده می شوند.  باید جستجو کنیم ،کشف کنیم و تغییرات موثر را از خود آغاز کنیم.

مطالب بیشتر:

چراگاهی شاد بودن سخت می شود ؟

اعتماد بنفس|عزت نفس وموفقیت