چقدر به کشف خود و نیازهایمان اهمیت می دهیم ؟
چقدر به کشف خود و نیازهایمان اهمیت می دهیم ؟|bitakeyhani.com

یک: بنویسید

بنویسید ،نوشتن اوایلش سخت است ،وقتی تبدیل به عادت روزانه و برنامۀ هر روزه می شود ،دیگر سخت نیست ؛ آن وقت ننوشتن است که سخت می شود.

برای شروع نوشتن کافیست دستت روی کیبورد برود ،انگشت ها حرکت می کنند و واژه ها بدنبال هم قطار می شوندو ایده ها سوار بر واگن های قطار برایت دست تکان می دهند ؛اینجاست که یکی از این ایده ها را بیرون می کشی و شروع به نوشتن می کنی ،تازه از این نقطه است که موتور نوشتن روشن می شود.  نیاز است که در حین نوشتن دست به سرچ ات هم خوب باشد ؛ می بینی که پس از نوشتن بیست خط یا چند صفحه  تازه موضوع نوشته ی  اصلی را کشف می کنی! آن چند خط یا چند صفحه ی اول صرفا برای گرم کردن بود وحالا شروع به نوشتن متن اصلی می کنی.

دو: روش نوشتن من

من برای نوشتن یک مطلب هفتصد-هشتصد کلمه ای از زمان شروع نوشتن تا انتشارش حدود دو تا سه ساعت زمان می گذارم. یک داستان کوتاه هفتصد کلمه ای ،سه ساعت زمان می برد تا نوشته ،بازنویسی ،ویرایش ، انتخاب عنوان ،انتخاب تصویر و در آخر منتشر شود.

یکی از چالش های من در نوشتن داستان کوتاه  انتخاب تصویر مناسب برای داستان و همچنین انتخاب نام داستان است . بسیار پیش آمده در ابتدای داستان، تصویر و اسمی مد نظرم بوده اما در پایان نظرم تغییر می کند. گاهی برای یک داستان کوتاه سه_چهار اسم انتخاب می کنم. بعد اتفاقاتی در داستان اضافه یا کم می کنم تا با توجه به رویدادها اسم و تصویر داستان را انتخاب کنم.

سه: خلاقیت را جدی بگیرید

یک نویسنده علاوه بر خوب نوشتن باید خلاقیت داشته باشد ؛بانشستن ودست روی دست گذاشتن کاری از پیش نمی رود.سالها پیش که نوشتن در حاشیه ی زندگی ام بود و تفننی می نوشتم ،همیشه احساس میکردم چیزی در من و زندگی ام کم است؛ نمی دانستم چیست برای همین بود که هر چیزی در اطرافم می دیدم می خواستم تغییراتی در آن بدهم ،چیزی خلق کنم ،یادم می آید چند لاک ناخن داشتم از بس که استفاده نکرده بودم خشک شده بودند. با ریختن استون در لاکها آنها را رقیق کردم و با ترکیب دو یا سه تای آنها رنگهای جدید درست کردم، چند بطری شیشه ای در سایزها و شکلهای مختلف داشتم ،با اسپری رنگ سفید و طلایی بطری ها را رنگ کردم و بعد با قلم موی کوچک لاک ناخن و یک قلم موی دیگر طرح هایی برروی بطری ها انداختم. بطری ها در آشپزخانه جنبه ی تزیینی داشتند ،اما چیزی که جالب بود هرکسی آنها را می دید متوجه نمیشد بطری ها با لاک ناخن طراحی شده اند! یادم می آید همان روزها داستانی دربارۀ  رنگ بازی هایم نوشتم.

چهار: آزمون و خطا 

من از این کارها زیاد کرده ام با تراشه های مداد رنگی ،تخم مرغ سفالی ، سیم ،چسب چوب ،اکلیل،رنگ روغن، کاموا و… هر از گاهی خلاقیتم را آزموده ام. گاهی به سرم میزد یک طرف دیوارِروشنِ خانه را سبز کنم و این کار را میکردم. اینکه خودت دست به کار شوی لذت دارد، خلق کردن همیشه لذت به همراه دارد ،حتی اگر چیزهای مزخرف و زشت خلق کنی.

پنج: کشف کردن و شناخت خود

در لابه لای همین خلق کردن هاست که علائق ونیازهای خود را کشف می کنیم و خود را بهتر می شناسیم .این تجربیات ممکن است مقطعی و کوتاه مدت باشند و پس از مدتی آنها را کنار بگذاریم اما همین تجربیات اندک باعث می شوند تامسیر درست را پیدا کنیم.همین آزمودن ها و یادگرفتن هاست که ما را به سوی علاقه و نیاز واقعی مان سوق میدهدو به ما در انتخاب هایمان کمک می کند ،انتخاب هایی که با روحیاتمان هماهنگ باشند.

مطالب بیشتر:

چگونه درس گرفتن ازیک اشتباه ما را به سوی موفقیت سوق می دهد؟

مزایای نوشتن چیست؟