یک روز شلوغ |رهایی از کمال طلبی
یک روز شلوغ|رهایی از کمال طلبی bitakeyhani.com

الان که در حال نوشتن هستم کم مانده یک چوب کبریت لای پلک هایم بگذارم تا بتوانم چند خطی بنویسم. روز شلوغی داشتم و دلم می خواهد زودتر بخوابم کمی سردرد دارم اما باید بنویسم. .یک اسپرسو انداختم بالا و شروع کردم، البته ایده ای که از صبح در ذهنم بود و قرار بود راجع به آن بنویسم،کنسل شد و تصمیم گرفتم راجع به تغییر بنویسیم.
امروزبا کسی ملاقات کردم که سالها گرفتار کمال طلبی بود و آرامش از وجودش رخت بربسته بود، اما او با تغییر دراندیشه و عادتهایش از کمال طلبی فاصله گرفته و این تغییرات مثبت و موثر زاویۀ دید او را به مسائل وآدمها تغییر داده است. تغییر کردن در ابتدا دشوار است اما وقتی آثار ونتایجش را درهمه جای زندگی می بینیم و ادامه میدهیم دیگر محال است که از این کامیابی دست بکشیم . تغییر کردن در جهت رشد وارتقای فردی نشانۀ خِرد و شهامت بوده وباعث افتخار است. تغییر یک دنیای ناشناخته است و گام نهادن به دنیای ناشناخته ها شگفت انگیز است.

اولین قدم در مسیر تغییر این است که بخواهیم تغییر کنیم و بر انجام این کار مصمم باشیم.

نکته:

در یک دفترچه عادت ها و رفتارهایی که همواره آرامش شما را از بین می برند و باعث می شوند کارها و مسئولیت تان صد چندان شود، بنویسید و از خودتان بپرسید:

چرا باید این کارها را هر روز انجام دهم؟

آیا گرفتن تایید از دیگران مهم است یا آرامش وسلامتی خودم؟

آیا نمی توانم برخی از کارها را به دیگران بسپارم؟

چرا می خواهم در نظر دیگران کامل وبی نقص باشم؟

تصمیم بگیرید یک روز که برای خرید بیرون می روید لباسی بپوشید که راحت هستید ،خودتان را درگیر سِت پوشیدن و هماهنگ کردن رنگ و مدل لباس و کیف و کفش تان نکنید.

اگر عادت دارید خانه را هر روز گرد گیری کنید ،یک روز عمدا” این کارا نکنید. خود را با کارهای دیگر ،کتاب خواندن ،تلفنی با دوستی حرف زدن ،آشپزی کردن ،رسیدگی به گل و گیاه و… سرگرم کنید .

اگر زیاد بر روی اندامتان حساس هستید و این حساسیت باعث شده مدام در فکر رژیم و ورزش کردن و کم خوردن و توجه افراطی به اندامتان باشید و همین مسئله شما را آزار می دهد، از خود بپرسید :چرا می خواهم تناسب اندام داشته باشم ؟ آیا این تناسب برای سلامتی و زیبایی ست؟ من می کوشم اندامم را زیبا کنم اما اگر قرار باشد با افراط کردن در رژیم غذایی و ورزش سلامت روحم را به خطر بیندازم و دچار وسواس و کمال طلبی شوم ، این خوش اندامی هیچ ارزشی ندارد .

ما می دانیم که هیچ کس کامل نیست و هرکس با توجه به توانایی ها و باورهای شخصی خودش زندگی می کند،تا جایی که انتخاب های ما به کسی آسیبی وارد نکند، نبایداجازه دهیم  عقیدۀ دیگران آرامش مان را برهم بزند. 

 

 مطالب بیشتر: 

ترجیح می دهم غیر عادی باشم